STRÁNKY O BUDOUCÍ VÝSTAVBĚ NA PRAZE 13

"Manhattan" se odkládá na příští rok.

16. února 2010 v 11:34
Jak už jsme předjímali před pár dny, stavba "českého Manhattanu" mezi stanicemi metra Luka a Lužiny se odkládá, budoucí zastavění zelené plochy však nadále hrozí. Developer sice stáhnul posuzování projektu z tzv. malé EIA, vše ale směřuje k tomu, aby záměr byl přepracován a projednán detailně v rámci tzv. velké EIA. Tento způsob však již probíhá za účasti i připomínkování veřejnosti. Více v Lidovkách.


Původně chtěla developerská firma Quinlan Private Golub začít na zeleném prostranství stavět pětici vysokých budov ve 2. čtvrtletí letošního roku. Firma žádala o výjimku, která měla umožnit stavbu budov blížeji stávající zástavbě, než umožňují normy. Díky odporu místních obyvatel však s výjimkou evidentně neuspěla. Stavební odbor prostřednictvím úřední desky informoval, že zastavil řízení o výjimce (nedodržení dostupových vzáleností). Investor podle úřadu chce provést úpravy svého záměru: stavební odbor.
Nyní se její plány se zahájením tohoto projektu soustředí na rok 2011. "QPG si přeje projekt projednávat absolutně transparentně a posouzení projektu v rámci velké EIA zajistí, že aspekty investičního záměru budou v maximálním detailu prověřeny a veřejnost bude mít možnost se k projektu během veřejného projednávání vyjádřit," uvedla pro zpravodajský server Lidovky mediální zástupkyně investora Tereza Procházková. Nabízí se otázka proč investor nešel cestou velké EIA již od počátku. Vyjádření developera zní příjemně a mile, co by se ale stalo ve chvíli, kdyby se obyvatelé o tiché akci nedozvěděli, neozvali se a projekt by neprošel do velké EIA? STAVĚLO by se - rychle a levně. Myslete na to!
Tak za rok jsem zase tady... Jiný, lepší?

Věříme tomu, že stažení projektu z tzv. malé EIA je dílem silného tlaku veřejnosti, a to nejen směrem k developerovi, ale i místní Radnici. Ta je známa svým liberálním postojem k povolování velkých rezidenčních projektů. Připomeňme, že na území samotné Prahy 13 se koncentruje zhruba desetina veškeré současné stavební činnosti v Praze.
Zcela jistě jsme dosáhli dílčího úspěchu, která laicky řečeno spočívá v tom, že se posílil díky velké EIA vliv lidí hovořit do plánů developera. Nejedná se však o vítězství, ale pouze o získání potřebného času k nadechnutí a jasnému zformulování argumentů proti plánované stavbě. Ty musí být podloženy zejména odbornými expertízami a posudky. Využijme proto tento čas správným směrem.
Ano, jen těžko a málokdy se dosáhne v rámci EIA úplného zamítnutí projektu, ale spolu s aktivním odporem lidí a vhodnými argumenty, je možné dosáhnout lecčeho.

zelene.luziny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama