STRÁNKY O BUDOUCÍ VÝSTAVBĚ NA PRAZE 13

"Český Manhattan" se otřásl v základech.

29. ledna 2010 v 2:13 | zelene.luziny
Plány developera s výstavbou pěti vysokých věžáků na zeleném pruhu mezi stanicemi metra Luka a Lužiny se komplikují. Mezinárodní developerská firma Quinlan Private Golub, která za projektem stojí, ukončila proces posuzování vlivů plánované stavby na životní prostředí (tzv. malá EIA). Vyplývá to z oznámení zveřejněného na informačním systému CENIA.Proti zvažovaným stavbám se zvedla vlna odporu obyvatel a místních občanských sdružení, na jejichž stranu se postavila například i Strana Zelených. Kritici staveb poukazovali zejména na nesmyslnost umístění celého souboru staveb, který zásadním způsobem naruší urbanistickou podobu sídliště. Současná panelová výstavba totiž těží z poměrně velkorysého architektonického pojetí, zajišťujícím vzdušné a slunné bydlení v otevřeném prostoru. Pětice plánovaných věžáků přezdívaná obyvateli "český Manhattan" by převyšovala současnou zástavbu přibližně o osm pater. Nejvyšší budova polyfunkčního souboru by se s 20-ti patry a vypínala do výšky přibližně 63 metrů. V projektu investor plánoval celkem 382 byty, v nichž by našlo domov 1000 lidí.
Starousedlíci plánovaný záměr přijali s velkou nelibostí. Developer totiž v původně předloženém projektu nerespektoval požadované odstupové vzdálenosti mezi domy a domáhal se udělení výjimky. Majitelé dotčených bytů proti ní vznesli námitku a rovněž iniciovali vznik občanských sdružení. Takto rozsáhlý projekt postavený na pruhu volné zeleně podle nich mj. zhorší dopravu uvnitř sídliště, nastolí problémy s parkování, zhorší kvalitu ovzduší či zvýší hladinu hluku. Např. provoz v dosud klidové zóně by se dle plánů developera zvýšil o 1000 aut denně. V okolí jsou přitom stovky dalších nedávno dokončených bytů, které jsou ještě neobydlené a kapacitně se tak dosud na zatížení stávající občanské vybavenosti nemohly projevit.
Co je proces EIA (Environmental Impact Assessment)?
Cílem procesu EIA (posuzování vlivů na životní prostředí) je zjistit, jaký vliv má zamýšlený záměr na životní prostředí. Výsledná zpráva celého procesu by měla dát odpověď na to, zda negativní vlivy zamýšleného záměru jsou společensky přijatelné. "Pokud převáží negativní vlivy na přírodu, lidské zdraví nebo hodnotu krajiny nad ekonomickým či jiným přínosem konkrétního projektu, žádný úřad by pro takový projekt neměl vydat povolení," popisuje smysl procesu nezisková organizace Arnika na svých webových stránkách.
Existují přitom dvě varianty EIA:
EIA malá (§7 a příl.č.3) zákona č.100/2001 Sb. - Minimalistický rozsah posuzování.
EIA velká (§8 a příl. č.4) zákona č.100/2001 Sb. - Důsledné posuzování v rozsahu zmíněného zákona.
Z oznámení, která byla zveřejněna vyplývá, že investor chtěl posuzovat záměr "Rezidence Nové Stodůlky" podle tzv. malé EIA. Nabízí se tedy několik variant dalšího vývoje. Nejpravděpodobnější je, že pod tlakem veřejnosti byl donucen přistoupit na tzv. velkou EIA. V tomto případě je však pozice veřejnosti v připomínkování celého procesu poměrně silná.
Arnika rovněž na svých stránkách připomíná, že zapojení veřejnosti do procesu hodnocení vlivů na životní prostředí je dnes již nedílnou součástí úředního povolování a mezinárodně uznávanou praxí. Cílem zapojení veřejnosti je nalezení celospolečensky (tj. zároveň ekologicky, sociálně a ekonomicky) nejpřijatelnější varianty každého navrhovaného záměru, čímž se předchází možným pozdějším konfliktům a škodám. Účast veřejnosti na procesu EIA je proto v zájmu jak investora, tak i orgánů veřejné správy. Umožňuje, aby byly za účasti všech dotčených stran vyřešeny všechny podstatné potenciální problémy spojené s navrhovaným záměrem dostatečně včas před jeho realizací.
Z pragmatického pohledu investora umožňuje zapojení veřejnosti do raných fází přípravy navrhnout záměr tak, aby maximálně vyhovoval specifickým podmínkám dané lokality. Tím se snižuje nebezpečí neočekávaných problémů při realizaci záměru kvůli technickým nebo jiným komplikacím či nespokojenosti veřejnosti, a riziko následných časových prodlev, konfliktů a finančních ztrát. Účast veřejnosti, která mnohdy zahrnuje i kvalifikované odborníky, může svými doporučeními podstatně přispět k nalezení ekologicky a ekonomicky výhodných úprav projektu, dodává Arnika.
zelene.luziny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 muchulka muchulka | Web | 29. ledna 2010 v 2:29 | Reagovat

bleskofka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama